Kypr
Navigace - Kypr
Dovolená Kypr Recenze hotelů Kypr
Novinky Kypr Hotely a ubytování Kypr
Víza Kypr Fotogalerie Kypr
Mapy a průvodce Kypr        --> Historie a politika

      Kulturněhistorické údaje
      -->Politickohistorické údaje

Kypr - Politickohistorické údaje

Kypr je nezávislá republika v jejímž čele je demokratická vláda s prezidentem. Každých pět let je volen ve svobodných volbách prezident a členové parlamentu. Ministři jsou voleni ve sněmovně reprezentantů.
Sněmovna reprezentantů má v zemi hlavní slovo. Skládá se z osmdesáti členů – 56 z nich jsou kyperští Řekové a 24 kyperští Turci. Procentuálně patří 70 % Řekům a 30% Turkům. Jsou voleni na pětileté období. Při založení sněmovny reprezentantů se sněmovna skládala z padesáti členů, z toho 35 jich bylo kyperských Řeků a 15 kyperských Turků.
Soud je nezávislým orgánem na Kypru. V roce 1960 byly vytvořeny soudní organizace jako: vojenský soud, místní soud nebo rodinný soud. Hlavní soud je nejvyšším soudním orgánem na Kypru.
V roce 1974 Turecko obsadilo Kypr, takže dnes zůstalo 37 % území ostrova pod tureckou okupací. Tato akce zničila mnoho monumentů a památek na Kypru. Kolem 200 000 lidí uprchlo z ostrova. Kypr je členem Evropské unie od 4. července 1990.

Kyperská republika je členem těchto organizací: United Nations Organisation, U. N. Agencies a Council of Europe.

Další zajímavosti
Arcibiskup Makarios III
Arcibiskup Makarios III. se narodil 13. srpna 1913 v malé vesničce Pano Panagia na Kypru. Makarios vystudoval na Kypru, později navštěvoval Univerzitu v Athénách. Studia ukončil na teologické fakultě v Bostonu.V roce 1946 se stal biskupem v Kitionu , v roce 1950 byl jmenován arcibiskupem. Arcibiskup Makarios III. působil jak v oblasti náboženské, tak v oblasti politické. Povzbuzoval v lidech pocity svobody, nezávislosti a vlastní identity a celý svůj život věnoval boji za lidská práva.
V roce 1950 ho Britové odsoudili za kolaboraci a podporování terorismu v akcích organizace National Organisation for The Cypriot Struggle, která pracovala pod vedením generála Georgiose Grivase. Přestože nebyl Makarios terorista, ale pouze politik, byl donucen odejít do exilu na Seychelly. V roce 1959 se vrátil na ostrov Kypr. Začal opět působit v politické sféře. Účastnil se několika jednání s Brity, se kterými uzavřel dohodu o nezávislosti Kypru. 13. prosince 1959 byl zvolen prvním prezidentem nezávislé Kyperské republiky.
Zemřel 3. srpna 1977 a byl spálen v katakombách nedaleko kláštera v Kykkosu. Toto místo si sám vybral. Je považován za nejlepšího prezidenta a politika v historii Kypru.

Okupace Kypru
20. července 1974 zahájilo Turecko brutální invazi proti Kypru. Za pomoci asi 40 000 ozbrojených vojáků obsadilo 37 % ostrova. Tento akt byl odsouzen mezinárodní veřejností, generálním shromážděním, Spojenými národy, Evropským společenstvím a Radou Evropy jako porušování lidských práv kyperského lidu. Přes 200 000 kyperských Řeků bylo násilím donuceno během noci opustit své domovy a stali se z nich utečenci. Od roku 1974 je těmto uprchlíkům odepřeno jedno z lidských práv, a to právo návratu a usídlení se. Hlavní město Lefkosia – Nicosia je posledním rozděleným městem v Evropě na dvě částí – severní a jižní. Město hlídají vojáci a jsou zde zátarasy.
Na pomoc kyperským uprchlíkům vznikl projekt „okupovaný Kypr“, který si stanovil konkrétní cíle – vytvořit internetové stránky pojednávající o okupaci a spojující všechny postižené.

Průvodce a mapySopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

Proč nakupovat právě u nás?
  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu

Oddělení prodeje:

Nevíte co přesně hledáte?Obchodní podmínky